Kto zasklí, má za tri

Kto zasklí, má za tri

Zasklievanie balkónov a lodžií nie je módnou záležitosťou sezóny. Je dlhodobo obľúbeným a využívaným spôsobom, ako zvýšiť estetiku fasády, oplatí sa však poukázať aj na výhody jeho funkčnosti a upozorniť vás na detaily, ktorým sa vyplatí venovať značnú pozornosť.

Viac komfortu, väčší priestor, nižšie vykurovacie náklady.

Posedenie pri kávičke za každého počasia, možnosť využívať balkón ako obytný priestor alebo zimnú záhradu, to sú iba malé radosti, ktoré so sebou prináša zasklenie. Z praktického hľadiska predstavuje najmä účinnú izoláciu pred prachom, dažďom, vetrom hlukom a operencami. Málokto si však uvedomuje, že zasklený priestor má i tepelno-izolačné vlastnosti, vďaka ktorým môžete značne usporiť.

montalu blog zasklenie balkonov 1
Návratná investícia
V závislosti od toho, na ktorú svetovú stranu je balkón orientovaný a koľko hodín denne naň dopadá slnečné žiarenie, môžu vaše úspory za spotrebovanú tepelnú energiu vo vykurovacej sezóne dosiahnuť 20 – 50%. Za predpokladu, že je zasklievací systém kvalitný a realizácia precízna. Z tohto dôvodu odporúčame využiť služby odbornej firmy, ktorá používa certifikované materiály a systémy. Výška ceny by pri výbere firmy a systému nemala byť smerodajná. Aj to najlepšie zasklenie sa vám v priebehu najbližších 5 – 10 rokov vráti na úsporách za ušetrené teplo.

Otázka bezpečnosti
Predtým, ako sa rozhodnete pre konkrétny zasklievací systém, nezabudnite nechať odborníka na zasklievanie posúdiť nosnosť a technický stav balkóna či lodžie. Profesionál dokáže posúdiť, čo nosná konštrukcia unesie, zohľadní silu nárazového vetra a následne prevezme zodpovednosť za výber systému, materiálu a inštaláciu. Neodborný prístup so sebou prináša zvýšené riziko úrazu.

S rámom či bez?
Rozhodnite sa tak, aby ste nenarušili celkový architektonický dojem fasády. Pri rámovom systéme sú sklenené tabule vložené do hliníkového rámu, v ktorom sa posúvajú po koľajnicovom systéme. Tento typ zasklenia zvykne pôsobiť robustnejšie. Výhodou je, že hliníkový rám si lakovaním môžete farebne prispôsobiť svojim predstavám. Bezrámový systém pôsobí subtílnejšie, elegantnejšie a ľahšie sa s ním manipuluje. Jednotlivé sklá je možné posúvať izolovane, existujú aj systémy, ktoré sa dajú otvoriť úplne, čo určite oceníte v letných mesiacoch.

Nezabudnite podať hlásenie!
Na zasklenie balkóna a fasády sa vzťahuje ohlasovacia povinnosť. Ohlásenie je potrebné podať na stavebnom úrade v obci. Podať ho môžete ako vlastník stavby, bytovej jednotky alebo nájomca, v prípade, že spolu s ohlásením predloží písomnú dohodu uzatvorenú s vlastníkom nehnuteľnosti.

CHCEM ZASKLIŤ BALKÓN

Pridaj komentár